Jakie zagrożenia stwarza fotowoltaika zła jakościowo?
Panele fotowoltaiczne są coraz częściej stosowana w wielu polskich domach. Proces fotowoltaiki polega na pozyskaniu prądu ze słońca. Jest to jedna z technologii, dzięki którym możemy wykorzystać energię słoneczną. Zachodzi dzięki konwersji promieniowania słonecznego w prąd elektryczny, czyli stały. Następnie trafia on do inwertera, który przekształca go w prąd zmienny służący na przykład do zasilania domu. Ewentualne nadwyżki trafiają do sieci i mogą być wykorzystane później.
Fotowoltaika złej jakości
Bardzo ważne jest, by wybrać panele fotowoltaiczne dobrej jakości. Powinny wytrzymać co najmniej 25 lat eksploatacji, zachowując pełną sprawność. Budowa, materiał paneli i jakość ich wykonania są kluczowe. Ze względu na to, że montujemy je na zewnątrz, są narażone na oddziaływanie warunków zewnętrznych. Do tego dochodzą obciążenie elektryczne i cieplne, które powstają wewnątrz. Na co należy zwrócić uwagę? Przede wszystkim na to, czy posiadają szereg stosownych certyfikatów (między innymi potwierdzających ich wytrzymałość mechaniczną i cieplną oraz odporność na działanie innych czynników, na przykład chemicznych).
Jakie wady mogą mieć panele złej jakości?
W przypadku rozwiązań fotowoltaicznych bardzo atrakcyjna cena powinna dać nam do myślenia. Fotowoltaika ma służyć przez wiele lat, więc jakość jest kluczowa. Panele kiepskiej jakości mogą mieć następujące wady:
- zarysowania na szkle (panele kiepskiej jakości mogą ulec zarysowaniom już na etapie transportu. Grodzi to naruszeniem powłoki antyrefleksyjnej, co doprowadzi do przepuszczania do wewnątrz powietrza, pyłu i wody),
- niska jakość przewodów i złączy (może doprowadzić do osłabienia połączenia elektrycznego w złączach),
- zanikanie kodów kreskowych (słabej jakości kod podczas użytkowania panelu może wyblaknąć. Uniemożliwi to reklamację, ponieważ należy przedstawić kod producentowi),
- zanieczyszczenia wewnątrz panelu fotowoltaicznego (powstają podczas procesu produkcyjnego albo przedostających się nieczystości, jeśli panele są nieszczelne. Może to prowadzić to nagrzania, a nawet zapalenia modułu).
Fotowoltaika to świetne rozwiązanie, jeśli myślimy długofalowo o oszczędności na energii elektrycznej. Jednak, by to rozwiązanie się opłacało, a przede wszystkim było bezpieczne, należy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania paneli oraz certyfikaty.